Infekční průjem zabije každý den 1 438 dětí. To je jedno dítě každou minutu. Pojďme to změnit!

Průjmová onemocnění patří mezi nejčastější příčiny dětských úmrtí na světě. K záchraně dětského života přitom stačí málo. Za 250 Kč dokážeme vyčistit 5 000 litrů vody a předejít onemocnění. Velká část smrtelných případů průjmu je totiž způsobena znečištěnou vodou, kterou pak děti z nevědomosti nebo nedostatku jiných alternativ pijí i v průběhu léčby, čímž situaci jen zhoršují.

Více o příčinách průjmu a podvýživy:

Průjmová onemocnění jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let. Podle Světové zdravotnické organizace způsobí smrt 525.000 dětí ročně. Přitom jsou snadno léčitelná a lze jim předcházet.

Průjem je symptomem infekce způsobené bakteriemi, viry a parazity, z nichž se většina přenáší kontaminovanou vodou. Infekce je rozšířenější tam, kde není dostatečná sanitace a hygiena a přístup k bezpečné vodě na pití, vaření a mytí.

Malé děti v rozvojových zemích onemocní průjmem průměrně třikrát za rok. Pokaždé při tom přichází o důležité živiny nezbytné pro správný růst a vývoj. Průjem je tak jednou z hlavních příčin dětské podvýživy. Podvyživené děti mají sníženou obranyschopnost a snadněji se nakazí nemocemi… dostávají se tak do smrtelné spirály, kterou ale společně můžeme ukončit.

Organizace Člověk v tísni dlouhodobě bojuje s průjmovými onemocněními u dětí například v Angole, Zambii, Etiopii a DR Kongo. Kromě okamžité léčby se soustředíme především na řešení samotných kořenů problému. Budujeme zdroje pitné vody, podporujeme zdravotnická zařízení, školíme maminky a děti v zásadách hygieny, učíme místní jak pěstovat nutričně bohaté plodiny.

Vedle řešení dlouhodobých problémů reagujeme i na aktuální krize. Například ve válkou zmítané Sýrii se nám podařilo zajistit pitnou vodu a základní hygienické potřeby pro tisíce domácností.

Jak konkrétně pomáhá Člověk v tísni:

• Budujeme studny a další zdroje nezávadné pitné vody
  • Opravujeme válkou zničené vodovodní systémy
  • Dokážeme chemicky vyčistit závadnou vodu, aby byla pitná a zabránit šíření epidemií
  • Školíme například zdravotníky, maminky, učitele i děti v zásadách osobní hygieny a předáváme vědomosti o zdrojích a způsobech šíření infekce
  • Pomáháme budovat záchody v domácnostech i u škol
  • Tam kde je třeba distribuujeme kanystry, mýdla apod.
  • Propagujeme kojení po dobu prvních šesti měsíců života novorozence (posiluje obranyschopnost)
  • Provádíme vakcinace proti rotavirům (rotavirové infekce také způsobují akutní střevní potíže s těžkým průběhem)

„Žádný jiný vynález za posledních 200 let nezachránil tolik životů jako záchod. Přitom téměř jedna miliarda lidí na světě stále žádný záchod nevlastní a chodí vykonávat potřebu do křoví. To způsobuje znečištění povrchové vody, kterou lidé následně pijí.“

Potřebujeme Vaši podporu

Boj s podvýživou a průjmovým onemocněním patří mezi klíčové problémy, které Člověk v tísni pomáhá řešit. Pracujeme ve více než 20 zemích světa, pomáháme lidem ve válečných konfliktech, bráníme lidská práva, přinášíme okamžitou pomoc při humanitárních a přírodních katastrofách. A potřebujeme Vaši podporu, abychom to zvládli. Pomáhejte s námi a přidejte se do Klubu přátel Člověka v tísni.

Váš dar znásobíme!

Díky Vaší podpoře budeme schopni žádat o finanční granty například agentury OSN. Ty ale většinou vyžadují, abychom prokázali, že za námi stojí soukromí dárci, kteří do projektů pomoci sami investují cca 10% ceny pomoci. Zbylých 90% následně dodá OSN. Darovaná stokoruna tedy přinese dalších 900 Kč.

CHCI VĚDĚT VÍCE

Klub přátel Člověka v tísni je symbolické uskupení dárců, kteří přispívají pravidelnými dary na konto dobročinné sbírky. Díky jejich podpoře dokážeme zachraňovat dětské životy, když zajištujeme dodávky pitné vody, léčíme podvýživu nebo vybavujeme místní zdravotnická zařazení. Dary postupně shromažďované v Klubu přátel nám ale umožnují i co nejrychleji pomoci obětem válek a přírodních katastrof. Při zemětřesení tedy neztrácíme drahocenný čas postupným sbíráním peněz, ale můžeme reagovat okamžitě, ve chvílích, kdy rychlost znamená další zachráněné životy. Ctíme lidskou důstojnost a věříme v aktivní spolupráci se zasaženými. Pomáháme tak, aby si lidé časem dokázali pomoci sami.

Podpory členů Klubu přítel si nesmírně vážíme a pravidelně je informujeme o využití jejich darů. Vedle toho čas od času posíláme pozvánku na setkání dárců, slevu do divadla nebo lístky na projekce festivalu Jeden svět. A proč si těchto dárců tolik vážíme? Protože pravidelná podpora je pro nás nenahraditelná. Díky těmto darům můžeme pomáhat tam, kde je to aktuálně nejvíce potřeba a zároveň plánovat do budoucna. A díky podpoře pravidelných dárců jsme schopni žádat o granty například agentury OSN, které ale svoji finanční podporu často podmiňují tím, abychom prokázali, že za námi stojí soukromí dárci, kteří do projektů pomoci sami investují cca 10% ceny pomoci. Zbylých 90% následně dodá OSN. Darovaná stokoruna tedy přinese dalších 900 Kč.

5 důvodů, proč pomáhat s námi

Vaše pravidelné dary umožní rychle zachraňovat životy.

Sami si určujete výši příspěvku a kdykoliv můžete skončit.

Pravidelně Vás budeme informovat, jak a kde Vaše dary pomáhají.

Váš dar dokážeme díky podpoře OSN znásobit. Darovaná stokoruna přinese dalších 900 Kč.

Snížíte si daně, ať už jste firma nebo zaměstnanec.

Přidejte se do Klubu přátel

Vaše údaje
Přispět částkou

i
Odesláním přihlášky berete na vědomí podmínky zpracování Vašich osobních údajů a zároveň získáte podklady k zadání trvalého příkazu a uvítací informace k Vašemu členství.
Odesílání ...
Vaši registraci jsme přijali.
Děkujeme.
Registraci se bohužel nepovedlo odeslat
Omlouváme se, zkuste to prosím později.